Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lycoperdon perlatum »

História popisu - Lycoperdon perlatum

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Pavel Brůžek
Dátum: 06.02.2013 12:53

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Lycoperdon bonordenii</b> <b>Massee</b>, <i>J. Roy. Microscop. Soc.</i>: 713 (1887)<br><b>Lycoperdon gemmatum</b> <b>Batsch</b>, <i>Elench. fung.</i>, cont. prim. (Halle): 147 (1783)<br><b>Lycoperdon gemmatum var. perlatum</b> <b>(Pers.) Fr.</b>, <i>Syst. mycol.</i> (Lundae) <b>3</b>(1): 37 (1829)<br><b>Lycoperdon perlatum var. bonordenii</b> <b>(Massee) Perdeck</b>, <i>Blumea</i> <b>6</b>: 505 (1950)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1220647


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 31.12.2011 18:32

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Pers.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 20.09.2004 17:22

prášnica bradavičnatá

Lycoperdon perlatum
pýchavka obecná

Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Plodnica má hruškovite kyjakovitý tvar a býva 40-80 mm vysoká. Horná výtrusorodná časť je guľovitá, na vrchole často s hrboľom a v priemere má 20-50 mm. Sterilná stopkovitá časť je valcovitá, smerom dolu zúžená, 12-22 mm hrubá. Za mladi je celá plodnica biela a posiata bradavkovitými ostňami (najmä na hornej časti), ktoré sa po dotyku ľahko odlamujú. V dospelosti sa plodnica sfarbuje najprv na okrovožlto a napokon na hnedo alebo hnedosivo.

Plodná časť:

Vnútrajšok plodnej časti (gléba) je zamladi biely a pevný, dozrievaním sa sfarbuje do žlta až do žltoolivova a vodnato mäkne. Po dozretí celá plodnica uschne a vnútro sa zmení na olivovohnedý výtrusný prach. Na temene guľkovitej časti vznikne otvor, ktorým sa zrelé výtrusy šíria do okolia.

Dužina:

Spodná sterilná stopkovitá časť je vnútri za mladi biela, vatovite pružná, v dospelosti hnedosivá. Celá plodnica je po zaschnutí papierovitá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivovohnedý.

Ľudové názvy:

prášivka, prachovka, prchavica, puchavka, svinský syr, vlčí tabak, hubka, fukavka, fúkavica, fukačka, fučka, čertov tabak, babin prd, babí šud, baraní vajco

Výskyt:

Prášnica bradavičnatá rastie od júna do novembra v ihličnatých, ale aj v listnatých lesoch, zvyčajne vo veľkých húfoch a v trsoch. U nás je všade dosť hojná. Je rozšírená takmer na celej Zemi.

Význam:

Je to jedna z najlahodnejších húb, ale náš ľud ju zbiera iba málokedy. Plodnice sú jedlé, kým sú vnútri ešte biele a dosť tuhé.