Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Suillus sibiricus »

História popisu - Suillus sibiricus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 04.06.2021 01:01

Kvalita:

Old VersionNew Version
15 1

Cena:

Old VersionNew Version
164 1

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 23.12.2011 23:15

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Singer) Singer

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus sibiricus (Singer) A.H. Sm., Mushrooms in their natural habitats: 220 (1949) Ixocomus sibiricus Singer, Revue Mycol., Paris 3: 46 (1938)

Cena:

Old VersionNew Version
146 164


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 04.03.2003 13:30

masliak sibírsky

Suillus sibiricus
klouzek sibiřský

Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 46 EUR
Výskyt: VII. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 100 mm v priemere, najprv je polguľovitý alebo kuželovite polguľovitý s podvinutým okrajom, potom rozprestretý, často s tupým hrboľom v strede, slizký, okraj má ovešaný veľkými útržkami zo zvyškov vela. Najprv je slamovožltý, potom hnedožltý s veľkými červenkastými škvrnami, ktoré sa však iba zriedkavo rozprestierajú po celom povrchu. Pokožka sa dá ľahko olúpať.

Plodná časť:

Rúrky sú až 11 mm dlhé, na hlúbiku mierne zbiehavé a často okolo hlúbika stlačené, najprv špinavožlté, potom hnedasto olivovožlté a napokon okrovohnedé. Póry sú najprv bledožlté, potom okrovohnedé, po otlačení zostávajú na nich hrdzavohnedé škvrny. Za mladi a v čerstvom stave bývajú na póroch vínovočervené opalizujúce kvapôčky, ktoré zanechávajú na nich tmavohnedé škvrny. Smerom k okraju klobúka sú póry dosť lúčovite predĺžené, hranaté, viac ako 1 mm v priemere.

Hlúbik:

Hlúbik je 40-80 mm dlhý a 10-26 mm hrubý, valcovitý, na báze trochu zhrubnutý. Velum, ktoré za mladi spája hlúbik s okrajom klobúka je belavé, suché, plstnato vločkaté a po roztrhaní zanecháva v hornej tretine hlúbika prsteň. V hornej časti je sfarbený slamovožlto a na báze býva často ružovkastý. Po celej dĺžke je pokrytý belavými žľaznatými zrnkami, ktoré sa vylučovaním opalizujúcej tekutiny neskôr sfarbujú do vínovočervena a napokon bývajú tmavohnedé.

Dužina:

Dužina je bledo citrónovožltá až bledo sírovožltá, na vzduchu dostáva jemný červenohnedý odtieň, ale nemodrie. Najprv je pevná, neskôr v klobúku dosť mäkká, slabo vonia a má kyslastú chuť.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý.

Výskyt:

Masliak sibírsky rastie od júla do septembra, vždy iba pod limbami vo vyšších polohách.