Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Hygrophoropsis aurantiaca »

História popisu - Hygrophoropsis aurantiaca

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Ladislav Racko
Dátum: 15.10.2012 22:32

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk má 25-60 mm v priemere, tenko mäsitý, už za mladi je pomerne plochý s podvinutým okrajom, neskôr býva v strede mierne prehĺbený a na okraji zvlnený alebo rôzne poprehýbaný. Povrch je hladký, jemne zamatový až plstnatý, suchý, oranžovožltý až oranžový, ale často i červenooranžový. 1[353609] Klobúk má 25-60 mm v priemere, tenko mäsitý, už za mladi je pomerne plochý s podvinutým okrajom, neskôr býva v strede mierne prehĺbený a na okraji zvlnený alebo rôzne poprehýbaný. Povrch je hladký, jemne zamatový až plstnatý, suchý, oranžovožltý až oranžový, ale často i červenooranžový.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene sú sýtooranžové, 1,5-4 mm široké, tenké, husté, vidlicovite vetvené, často zvlnené, zbiehajúce na hlúbik v rovnakej úrovni. 1[353607] Lupene sú sýtooranžové, 1,5-4 mm široké, tenké, husté, vidlicovite vetvené, často zvlnené, zbiehajúce na hlúbik v rovnakej úrovni.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik je 30-50 mm dlhý a 3-10 mm hrubý, valcovitý, pod klobúkom rozšírený. Najprv je plný, potom dutý, na povrchu jemne plstnatý, žltý alebo tehlovooranžový, dolu často černastý. 1[353610] Hlúbik je 30-50 mm dlhý a 3-10 mm hrubý, valcovitý, pod klobúkom rozšírený. Najprv je plný, potom dutý, na povrchu jemne plstnatý, žltý alebo tehlovooranžový, dolu často černastý.

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 04.01.2012 21:01

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Wulf. ex Fr.) R. Maire 1(Wulfen) Maire


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 21.07.2006 15:30

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Wulf. ex Fr.) R. Maire

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Cantharellus aurantiacus (Wulf.) ex Fr.; Clitocybe aurantiaca (Wulf. ex Fr.) Stud.; Cantharellus rufescens Fr.;


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 01.10.2001 00:00

Líška oranžová

Hygrophoropsis aurantiaca
Lištička pomerančová

Nejedlá huba
Výskyt: IX. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 25-60 mm v priemere, tenko mäsitý, už za mladi je pomerne plochý s podvinutým okrajom, neskôr býva v strede mierne prehĺbený a na okraji zvlnený alebo rôzne poprehýbaný. Povrch je hladký, jemne zamatový až plstnatý, suchý, oranžovožltý až oranžový, ale často i červenooranžový.

Plodná časť:

Lupene sú sýtooranžové, 1,5-4 mm široké, tenké, husté, vidlicovite vetvené, často zvlnené, zbiehajúce na hlúbik v rovnakej úrovni.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-50 mm dlhý a 3-10 mm hrubý, valcovitý, pod klobúkom rozšírený. Najprv je plný, potom dutý, na povrchu jemne plstnatý, žltý alebo tehlovooranžový, dolu často černastý.

Dužina:

Dužina je tenká, bledooranžová, v hlúbiku hnedastá, špongiovite mäkká, bez nápadnej vône, chuť má nepríjemne sladkastú až trpkú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je krémový.

Ľudové názvy:

tanečnica, divé kuriatko

Výskyt:

Líška oranžová rastie
od septembra do novembra v ihličnatých aj listnatých lesoch, v nížinách, ale najmä v podhorských krajoch, zvyčajne vo veľkých húfoch. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule a v Austrálii.


V minulosti ju považovali za jedovatú. Hoci nie je jedovatá, nemožno ju odporúčať na jedenie, lebo má nepríjemnú chuť. Mnohí hubári si ju mýlia s kuriatkom jedlým. Pri troche pozornosti nemožno si ich však pomýliť, keďže kuriatko jedlé je mäsité a viac žlté, kým líška oranžová je málo mäsitá, viac oranžová a namiesto hrubých žiliek pod klobúkom má tenké nízke lupene.