Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Cortinarius aureopulverulentus »

História popisu - Cortinarius aureopulverulentus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Adam Polhorský
Dátum: 06.11.2018 19:18

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1valcovitý, 40-80 x 8-20 mm, na báze s výraznou odsadenú hľuzou, biely až fialový. Cortina je hrdzavo žlto hnedá od výtrusného prachu. 1valcovitý, 40-80 x 8-20 mm, na báze s výraznou odsadenou hľuzou, biely až fialový. Cortina je hrdzavo žlto hnedá od výtrusného prachu.


Zmeny urobil: Adam Polhorský
Dátum: 06.11.2018 19:17

Klobúk:

Old VersionNew Version
135-80 mm široký, najprv pologuľovitý, neskôr klenutý, za vlhka slizký a lesklý, žltý, žltohnedý, často s olivovým odtieňom, od stredu hnednúcich, za sucha matný s hnedým odtieňom. V mladosti spojený s treniem šedofialová pavučinkou. 135-80 mm široký, najprv pologuľovitý, neskôr klenutý, za vlhka slizký a lesklý, žltý, žltohnedý, často s olivovým odtieňom, od stredu hnednúcim, za sucha matný s hnedým odtieňom. V mladosti spojený s hlúbikom šedofialovou pavučinkou.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene v mladosti živo fialovej, s postupnou maturáciou plodnice sa stávajú bledšími, následne sú zafarbené od výtrusného prachu hrdzavo hnede. 1Lupene v mladosti živo fialové, s postupnou maturáciou plodnice sa stávajú bledšími, následne sú zafarbené od výtrusného prachu hrdzavo hnedo.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1valcovitý, 40-80 x 8-20 mm, na bázi s výraznou odsadenú hľuzou, biely až fialový. Cortina je hrdzavo žľto hnedá od výtrusného prachu. 1valcovitý, 40-80 x 8-20 mm, na báze s výraznou odsadenú hľuzou, biely až fialový. Cortina je hrdzavo žlto hnedá od výtrusného prachu.

Dužina:

Old VersionNew Version
1belavá, v klobúku žltkastá alebo naolivovelá, vo dreni fialkastá. Vôňa je nevýrazná, chuť mierna. 1belavá, v klobúku žltkastá alebo naolivovelá, v dreni fialkastá. Vôňa je nevýrazná, chuť mierna.

Makrochemické reakcie:

Old VersionNew Version
1reakcia na pokožke klobúku aj na bázi hlúbika je ihned silne karmínovo červená. 1reakcia na pokožke klobúku aj na bázi hlúbika je ihneď silne karmínovo červená.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Rastie skôr zriedkavo, predovšetkým v smrekových lesoch od stredných polôh vyššie, niekedy vzádne aj pod brezou alebo v bučinách. Moža rasť aj pod jedľou. Uprednostňuje vápnité pôdy. 1Rastie skôr zriedkavo, predovšetkým v smrekových lesoch od stredných polôh vyššie, niekedy vzácne aj pod brezou alebo v bučinách. Môže rásť aj pod jedľou. Uprednostňuje vápnité pôdy.


Zmeny urobil: Ing. Pete Nouzovský
Dátum: 31.10.2018 16:55

Slovenský názov:

Old VersionNew Version
1pavučinovec žľtoslizký 1pavučinovec žltozávojový


Zmeny urobil: Ing. Pete Nouzovský
Dátum: 31.10.2018 15:01

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1Cortinarius barborarum; Cortinarius glaucopus aj. 1Cortinarius barbarorum; Cortinarius glaucopus aj.


Úvodné znenie

Publikoval: Ing. Pete Nouzovský
Dátum: 31.10.2018 15:00

pavučinovec žľtoslizký

Cortinarius aureopulverulentus M.M. Moser
pavučinec žlutoslizký

Vzácna huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk/Plodnica:

35-80 mm široký, najprv pologuľovitý, neskôr klenutý, za vlhka slizký a lesklý, žltý, žltohnedý, často s olivovým odtieňom, od stredu hnednúcich, za sucha matný s hnedým odtieňom. V mladosti spojený s treniem šedofialová pavučinkou.

Plodná časť:

Lupene v mladosti živo fialovej, s postupnou maturáciou plodnice sa stávajú bledšími, následne sú zafarbené od výtrusného prachu hrdzavo hnede.

Hlúbik:

valcovitý, 40-80 x 8-20 mm, na bázi s výraznou odsadenú hľuzou, biely až fialový. Cortina je hrdzavo žľto hnedá od výtrusného prachu.

Dužina:

belavá, v klobúku žltkastá alebo naolivovelá, vo dreni fialkastá. Vôňa je nevýrazná, chuť mierna.

Výtrusný prach:

hrdzavo hnedý.

Mikroznaky:

výtrusy sú mandľovité, 10-14 x 7-8,5 mikrometrov, jemno bradavičnaté.

Makrochemické reakcie:

reakcia na pokožke klobúku aj na bázi hlúbika je ihned silne karmínovo červená.

Výskyt:

Rastie skôr zriedkavo, predovšetkým v smrekových lesoch od stredných polôh vyššie, niekedy vzádne aj pod brezou alebo v bučinách. Moža rasť aj pod jedľou. Uprednostňuje vápnité pôdy.

Význam:

vzhľadom na jeho vzácnosť ho uvádzame ako nejedlý.

Podobné druhy:

Cortinarius barborarum; Cortinarius glaucopus aj.