História popisu - Ricinus communis
Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené
staré, zmenené alebo zmazané texty.
Zoznam zmien
Úvodné znenie
Dátum: 07.10.2018 22:32
ricín obyčajný
Ricinus communis
skočec obecný
Jedovatá huba
Výskyt: VIII. - X.
Klobúk/Plodnica:
Ricín obyčajný (Ricinus communis) mohutná bylina, rastúca až do veľkosti stromu, listy má dlaňovité, kvety vo vzpriamených súkvetiach. Dolu samčie so žltými peľnicami, hore samičie orgány s červenými bliznami. Semená majú typický mramorovaný vzhľad. Zaujímavosťou je, že kvety opeľujú osy. .
Má veľké výrazné listy so zúbkatým okrajom, ktoré sú hlboko 5- až 9- laločnaté. Majú dĺžku 15 až 45 cm a môžu byť zelené, purpurové alebo bronzovočervené.
Zelenkastožlté kvety tvoria vzpriamené vajcovité klasy dlhé do 15 cm, pričom hore sú samčie kvety a dole samičie. Každý samičí kvet má nápadnú červenú bliznu. Z kvetov sa vytvoria červenkastohnedé tobolky, ktoré sú pokryté hnedými ostňami. Majú tri puzdrá, v každom sú tri semená. Sú oválne, hnedé s tmavými škvrnami a pripomínajú fazuľu.
Výskyt:
Ricín pochádza z tropickej Afriky, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta. Najväčším producentom ricínových semien v súčasnosti je India
Význam:
Ricín je oddávna známa úžitková rastlina, ktorá sa pestuje v teplých oblastiach pre olejnaté semená. V starom Egypte a v Oriente sa olej používal na ošetrovanie pleti a vlasov, ale aj rán a na technické účely.
Surový olej lisovaný zo semien obsahuje jedovatý proteín toxalbumín ricín. Terapeuticky sa dá používať až po technologickom spracovaní (čistenie, zahriatie na 80°C), kedy sa toxín denaturuje a stratí svoju účinnosť. Menej nebezpečný je alkaloid ricinín. Po rafinácii obsahuje olej triglyceridy kyseliny ricínoolejovej, olejovej, linolovej a steárovej.
Pre obsah ricínu sú ricínové semená silne jedovaté. Kritická dávka pre deti je 6 a pre dospelých 10 semien.
Poznámka / Zaujímavosti:
V strednoeurópskych podmienkach je ricín obyčajný jednoročná bylina. Stonka nesie striedavé, dlaňovité, červenkasté listy a na vrchole metlinu jednodomých kvetov. Samičie kvety sa nachádzajú v hornej časti, samčie v dolnej časti súkvetia. Plod je ostnatá tobolka s veľkými, pestro bodkovanými semenami, ktoré sa podobajú fazuli.