Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Gyroporus cyanescens »

História popisu - Gyroporus cyanescens

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 05.01.2012 14:56

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Bull. ex Fr.) Quél. 1(Bull.) Quél.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 21.07.2006 16:33

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Bull. ex Fr.) Quél.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus cyanescens Bull. ex Fr.; Suillus cyanescens (Bull. ex Fr.) Poir. ex P. Karst.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 03.04.2001 00:00

Hríbnik modrejúci

Gyroporus cyanescens
Hřib siný

Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 35-120 mm v priemere, za mladi je klenutý, potom vankúšovitý a v dospelosti plochý. Najprv je slamovožltkastý alebo bledo sírovožltkastý so žltozeleným odtieňom, v dospelosti býva vyblednutý, takmer belavý. Povrch je pokrytý hrubou vláknitou plsťou.

Plodná časť:

Rúrky sú 3-8 mm dlhé, biele alebo žltkasté, na reze modrejúce, pri hlúbiku bývajú prehĺbené. Póry sú stredne veľké, hranaté až hranato okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky, poranením veľmi rýchlo modrejú.

Hlúbik:

Hlúbik je 50-100 mm dlhý a 10-30 mm hrubý, podobne sfarbený ako klobúk, v hornej polovici býva stenčený, v dolnej polovici trochu nadutý, zriedkavejšie celý pravidelne valcovitý. Povrch hlúbika je plstnatý tak ako klobúk, iba na vrchole (kde bol za mladi pritisnutý okraj klobúka) býva holý. V mladosti je plný, v dospelosti dutý s priehradkami.

Dužina:

Dužina je biela, na reze sa sfarbuje veľmi rýchlo a intenzívne do modra. Chuť má nevýraznú a vôňu takmer nijakú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je žltkastý.

Výskyt:

Hríbnik modrejúci rastie najčastejšie v listnatých lesoch v piesočnatých pôdach. Plodnice sa objavujú od júla do novembra. Je rozšírený v~ celom miernom pásme severnej pologule okrem východnej Ázie a Japonska. U nás sa vyskytuje najviac v nížinách (Záhorie, Polabí), všade tam, kde sú svetlé lesy v piesočnatých pôdach. Nie je celkom zriedkavý ani v podhorských krajoch.


Je to dobrá jedlá huba. Medzi niektorými neskúsenými hubármi vzbudzuje nedôveru jej intenzívne modrenie dužiny. Je vhodná do polievok, omáčok a na sušenie.