Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Caloboletus calopus »

História popisu - Caloboletus calopus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Vojtech Pšenka
Dátum: 17.07.2017 19:55

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Boletus calopus 1Caloboletus calopus


Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 23.11.2014 20:32

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Boletus satanas


Zmeny urobil: Stano Husár
Dátum: 02.09.2012 18:46

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Rúrky sú 3-16 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, citrónovožlté, neskoršie s olivovým nádychom, na reze modrejúce alebo modrozelenajúce. Póry sú okrúhle, drobné, najprv sivožlté, potom žiarivo citrónovožlté, neskôr zelenkasté; otlačením modrozelenejú. 1[343633][343634]Rúrky sú 3-16 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, citrónovožlté, neskoršie s olivovým nádychom, na reze modrejúce alebo modrozelenajúce. Póry sú okrúhle, drobné, najprv sivožlté, potom žiarivo citrónovožlté, neskôr zelenkasté; otlačením modrozelenejú.

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 10.07.2010 17:42

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik je 30-150 mm vysoký a 10-45 mm hrubý, v mladosti zvyčajne bruchatý, potom kyjakovitý, zriedkavo .aj valcovitý, pod klobúkom stenčený. Býva krásne karmínovočervený, okrem hornej časti pod klobúkom, kde je jasnožltý (niekedy býva aj celý červený), a dolnej časti, kde je obyčajne kalne hnedočervený; otlačením modrie. Na povrchu ho zdobí jemná, ale nápaditá sieťka, na vrchole bielej farby na žltom podklade, inde mäsovočervená alebo špinavočervená; neskôr dostáva od bázy nahor hnedý tón. Oká sieťky sa smerom k dolnej časti zväčšujú a sú pretiahnutejšie, celkom dolu miznú. 1Hlúbik je 30-150 mm vysoký a 10-45 mm hrubý, v mladosti zvyčajne bruchatý, potom kyjakovitý, zriedkavo aj valcovitý, pod klobúkom stenčený. Býva krásne karmínovočervený, okrem hornej časti pod klobúkom, kde je jasnožltý (niekedy býva aj celý červený), a dolnej časti, kde je obyčajne kalne hnedočervený; otlačením modrie. Na povrchu ho zdobí jemná, ale nápaditá sieťka, na vrchole bielej farby na žltom podklade, inde mäsovočervená alebo špinavočervená; neskôr dostáva od bázy nahor hnedý tón. Oká sieťky sa smerom k dolnej časti zväčšujú a sú pretiahnutejšie, celkom dolu miznú.


Zmeny urobil: Viera Struhárová
Dátum: 06.01.2009 21:48

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1[141921] Mikroskopický snímok: Erik Brozmann


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 26.07.2006 12:31

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Fr.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus pachypus Fr.;


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 05.03.2004 16:59

Hríb červený

Boletus calopus
Hřib kříšť

Nejedlá huba
Výskyt: VI. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 30-150 mm v priemere, najprv býva polguľovitý, potom klenutý, vankúšovitý a v dospelosti aspoň na temene plochý, suchý a matný; v mladosti jemne plstnatý, v dospelosti holý, bledohnedý, olivovo plavohnedý, žltkastohnedý, s okrajom dosť dlho podvinutým a nepravidelne poprehýbaným.

Plodná časť:

Rúrky sú 3-16 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, citrónovožlté, neskoršie s olivovým nádychom, na reze modrejúce alebo modrozelenajúce. Póry sú okrúhle, drobné, najprv sivožlté, potom žiarivo citrónovožlté, neskôr zelenkasté; otlačením modrozelenejú.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-150 mm vysoký a 10-45 mm hrubý, v mladosti zvyčajne bruchatý, potom kyjakovitý, zriedkavo .aj valcovitý, pod klobúkom stenčený. Býva krásne karmínovočervený, okrem hornej časti pod klobúkom, kde je jasnožltý (niekedy býva aj celý červený), a dolnej časti, kde je obyčajne kalne hnedočervený; otlačením modrie. Na povrchu ho zdobí jemná, ale nápaditá sieťka, na vrchole bielej farby na žltom podklade, inde mäsovočervená alebo špinavočervená; neskôr dostáva od bázy nahor hnedý tón. Oká sieťky sa smerom k dolnej časti zväčšujú a sú pretiahnutejšie, celkom dolu miznú.

Dužina:

Dužina je belavá až bledo krémovožltkastá, na vzduchu dosť rýchlo zelenomodrie, ale čoskoro sa odfarbuje, v báze hlúbika je špinavočervenkastá; je tvrdá, vonia slabo hubovo, chuť má najprv sladkastú a potom veľmi horkú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledo okrovoolivový až hnedastoolivový.

Výskyt:

Hríb červený rastie od júla do októbra v ihličnatých i v listnatých lesoch, najmä v podhorských krajoch. Je rozšírený v celej Európe, na Kaukaze a možno aj na Ďalekom východe. V Japonsku a v Severnej Amerike ho dosiaľ nenašli.

Význam:

Je to nejedlá huba, odpornej chuti; nie je jedovatá, ale na prípravu jedál ju nemožno použiť.