Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Tulostoma fulvellum »

História popisu - Tulostoma fulvellum

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Pavel Brůžek
Dátum: 02.01.2015 22:44

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Od ostatných stopkovcov sa odlišuje malými vajcovitými výtrusmi bez ornamentiky, peristóm je plocho kuželovitý zo zubatým okrajom, perídium žlté až čevenohnedé.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Od ostatných stopkovcov sa odlišuje malými vajcovitými výtrusmi bez ornamentiky, peristóm je plocho kuželovitý zo zubatým okrajom, perídium žlté až čevenohnedé.  1Ottova encyklopedie hub 2014 Slovenský název pro T. armillatum je stopkovec ryšavý. Ottova encyklopedie hub 2014 Český název pro T. armillatum je palečka náramkovitá.

Identifikovateľné:

Old VersionNew Version
1micro 1


Zmeny urobil: Ing. Juraj Kianička
Dátum: 25.01.2014 11:48

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Na vrchnej časti stopky sa nachádza výtrusný vak, ktorý je guľovitý alebo takmer guľovitý. Už na pohľad ho majú mnohé plodnice jemne sploštený. V priemere dosahuje okolo 10 mm, často aj o niečo viac. Výtrusný vak je obalený dvojvrstvovým obalom, ktorý sa nazýva aj perídium. Vonkajšia časť perídia, ktorá je hýfovitá a postupne sa odlupujúca, sa nazýva exoperídium. Na mnohých plodniciach môžeme pozorovať, že na exoperídiu sa nachádza vrstva prischnutej zeminy zmiešanej so zrniečkami piesku, čo im na vzhľade veľmi nepridáva. Na vrchole výtrusného vaku sa nachádza rúrkovité ústie slúžiace na vypúšťanie výtrusného prachu, ktorý je bledo hnedej farby. Na plodniciach môžeme toto ústie pozorovať počas celej ich existencie. Je približne rovnakej farby ako výtrusný vak, niekedy však aj bledšie. Vnútorná vrstva perídia, ktorá sa nazýva endoperídium je červeno hnedej, hrdzavo hnedej, alebo hnedej farby s rôznymi odtieňmi. Červená farba môže byť na niektorých plodniciach výraznejšia.  1Na vrchnej časti stopky sa nachádza výtrusný vak, ktorý je guľovitý alebo takmer guľovitý. Už na pohľad ho majú mnohé plodnice jemne sploštený. V priemere dosahuje okolo 10 mm, často aj o niečo viac. Výtrusný vak je obalený dvojvrstvovým obalom, ktorý sa nazýva aj perídium. Vonkajšia časť perídia, ktorá je hýfovitá a postupne sa odlupujúca, sa nazýva exoperídium. Na mnohých plodniciach môžeme pozorovať, že na exoperídiu sa nachádza vrstva prischnutej zeminy zmiešanej so zrniečkami piesku, čo im na vzhľade veľmi nepridáva. Na vrchole výtrusného vaku sa nachádza vláknité ústie slúžiace na vypúšťanie výtrusného prachu, ktorý je bledo hnedej farby. Na plodniciach môžeme toto ústie pozorovať počas celej ich existencie. Je približne rovnakej farby ako výtrusný vak, niekedy však aj bledšie. Vnútorná vrstva perídia, ktorá sa nazýva endoperídium je červeno hnedej, hrdzavo hnedej, alebo hnedej farby s rôznymi odtieňmi. Červená farba môže byť na niektorých plodniciach výraznejšia.


Zmeny urobil: Ing. Juraj Kianička
Dátum: 23.01.2014 23:59

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Na vrchnej časti stopky sa nachádza výtrusný vak, ktorý je guľovitý alebo takmer guľovitý. Už na pohľad ho majú mnohé plodnice jemne sploštený. V priemere dosahuje okolo 10 mm, často aj o niečo viac. Výtrusný vak je obalený dvojvrstvovým obalom, ktorý sa nazýva aj perídium. Vonkajšia časť perídia, ktorá je hýfovitá a postupne sa odlupujúca, sa nazýva exoperídium. Na mnohých plodniciach môžeme pozorovať, že na exoperídiu sa nachádza vrstva prischnutej zeminy zmiešanej so zrniečkami piesku, čo im na vzhľade veľmi nepridáva. Na vrchole výtrusného vaku sa nachádza rúrkovité ústie slúžiace na vypúšťanie výtrusného prachu, ktorý je bledo hnedej farby. Na plodniciach môžeme toto ústie pozorovať počas celej ich existencie. Je približne rovnakej farby ako výtrusný vak, niekedy však aj bledšie. Vnútorná vrstva perídia, ktorá sa nazýva endoperídium je červeno hnedej, hrdzavo hnedej, alebo hnedej farby s rôznymi odtieňmi. Červená farba môže byť na niektorých plodniciach výraznejšia.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1 1Stopka je valcovitá, takmer vždy rovná, iba niekedy jemne prehnutá, vysoká približne 20 – 60 mm, ojedinele to môže byť aj okolo 70 mm a to sa jedná už o pomerne vysoké plodnice. Po celej dĺžke je približne rovnakej hrúbky (približne 3 - 5 mm), snáď iba v dolnej časti na báze o niečo hrubšia. Už na pohľad je výrazne drsná, vláknitá, vráskavá, šupinatá, často aj s výrazne odstávajúcimi šupinkami, ktoré mi pripomínajú triesky oddelené od materiálu pri sústružení. Niektoré plodnice majú stopku po celej výške vertikálne ryhovanú. Dá sa povedať, že farba stopky je totožná s farbou výtrusného vaku. Na jej spodnej časti sa nachádza dobre viditeľná bazálna mycéliová guľka.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Tento druh nebyl zaznamenán mimo Europu. Je jenom velmi málo nálezů, typová lokalita je v Itálii, dále je známa z Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Španělska, Slovenska (dvě lokality) a nově z Česka. Vzhledem ke vzácnosti se jedná o druh navržený do Evropského červeného seznamu hub. (zdroj: Catathelasma - 10 December 2008. autor: M. Jeppson) 1S výskytom je to ťažké, keďže neexistuje veľa známych lokalít s jeho rastom. Z vlastných skúseností sa však dá nájsť pod živým smrekovým plotom v suchom opadanom ihličí, na ktorého kraji sa môže nachádzať štrk z cesty. Nevadí mu veľmi suché počasie, pretože pod husté vetvy stromov sa aj tak veľa vody nedostane a taktiež ani tmavé miesta. Možno pri hľadaní takýchto potenciálnych miest by sme mohli objaviť ďalšie a nové lokality tohto vzácneho a určite aj zaujímavého druhu stopkovca.  Tento druh nebyl zaznamenán mimo Europu. Je jenom velmi málo nálezů, typová lokalita je v Itálii, dále je známa z Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Španělska, Slovenska (dvě lokality) a nově z Česka. Vzhledem ke vzácnosti se jedná o druh navržený do Evropského červeného seznamu hub. (zdroj: Catathelasma - 10 December 2008. autor: M. Jeppson)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
10 1245480


Zmeny urobil: Pavel Brůžek
Dátum: 31.12.2013 17:41

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Tento druh nebyl zaznamenán mimo Europu. Je jenom velmi málo nálezů, typová lokalita je v Itálii, dále je známa z Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Španělska, Slovenska (dvě lokality) a nově z Česka. Vzhledem ke vzácnosti se jedná o druh navržený do Evropského červeného seznamu hub. (zdroj: Catathelasma - 10 December 2008. autor: M. Jeppson)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Pavel Brůžek
Dátum: 30.01.2011 13:50

Český názov:

Old VersionNew Version
1palečka 1palečka zrzavá


Zmeny urobil: Radovan Bednár
Dátum: 27.01.2011 20:07

Kvalita:

Old VersionNew Version
1 16


Zmeny urobil: Radovan Bednár
Dátum: 27.01.2011 20:03

Identifikovateľné:

Old VersionNew Version
1 1micro


Zmeny urobil: Radovan Bednár
Dátum: 27.01.2011 19:56

Slovenský názov:

Old VersionNew Version
1stopkovec 1stopkovec hladkovýtrusný


Úvodné znenie

Publikoval: Radovan Bednár
Dátum: 26.12.2008 21:05

stopkovec

Tulostoma fulvellum Bres.
palečka


Poznámka / Zaujímavosti:

Od ostatných stopkovcov sa odlišuje malými vajcovitými výtrusmi bez ornamentiky, peristóm je plocho kuželovitý zo zubatým okrajom, perídium žlté až čevenohnedé.