Popis:
muchotrávka tigrovaná (Amanita pantherina) má klobúk na okraji krátko ryhovaný, pokrytý belavými chrastami, niekedy (po dažďoch) aj holý, žltohnedý, sivohnedý až sivookrový, v strede tmavší, niekedy až tmavohnedý. Lupene sú biele. Hlúbik býva tenší ako u muchotrávky červenkastej, v dospelosti dutý, biely, bez červenohnedých odtieňov na poškodených miestach, na báze zhrubnutý s prirastenou a na vrchu odchýlenou pošvou, prsteň je hladký a niekedy (v starobe) môže aj chýbať. Dužina nie je tak mäsitá a býva biela, bez červenohnedých odtieňov na červivých miestach. Rastie najmä v listnatých lesoch pod dubmi a bukmi. Je to prudko jedovatá huba.
muchotrávka červenkastá (Amanita rubescens) má klobúk mäsitý, spočiatku belavoružový, neskôr mäsovoružový až červenohnedý, so špinavobelavými až červenkastými zvyškami plachtičky. Lupene sú biele, ale neskôr s ružovkastým nádychom, na otlačených a inak poškodených miestach sa sfarbujú do červenohnedá. Hlúbik býva obvykle mäsitejší ako u muchotrávky tigrovanej (až do 4 cm hrúbky), nemá pošvu, na hľuzovitej báze je obrúbený niekoľkými radmi bradavičiek, belavý, ale na poškodených, červivých miestach mäsovo červenkastý. Prsteň je veľký, belavý s ryhovanou vrchnou stranou. Dužina je mäsitá, biela, ale na červivých miestach intenzívne mäsovočervená. Rastie hojne aj v listnatých, aj v ihličnatých lesoch. Je to výborná, všestranne upotrebiteľná huba.
Ľahko zameniteľná s popísanými druhmi je aj muchotrávka hrubá (Amanita excelsa) , ktorá je jedlá, ale tiež muchotrávka olivovohnedastá (Amanita franchetii) , ktorá je jedovatá!
Hlavné rozlišovacie znaky:
muchotrávka tigrovaná (Amanita pantherina) : pošva na báze hlúbika, hladký prsteň OBR 114327 , dužina je biela, nikdy nie s mäsovočervenými odtieňmi na poškodených miestach.
muchotrávka červenkastá (Amanita rubescens) : žiadna pošva, ryhovaný prsteň, prítomnosť mäsovočervených odtieňov na poškodených miestach na celej plodnici, hlavne na červivej báze hlúbika [124246]. Detail prsteňa: [119847]
muchotrávka hrubá (Amanita excelsa) : žiadna pošva, ryhovaný prsteň, dužina biela, bez mäsovočervených odtieňov na poškodených miestach.
Slovo odborníka - dr. Ivona Kautmanová
muchotrávka tigrovaná (Amanita pantherina) - táto pekná huba patrí medzi najnebezpečnejšie druhy v našej prírode a je po muchotrávke zelenej asi najčastejšou príčinou otráv. Niekedy totiž na nerozoznanie pripomína vyblednutú muchotrávku červenkastú, ktorá je jedlá a chutná, či ešte viac muchotrávku hrubú, ktorá je takisto jedlá, aj keď menej kvalitná. Hubári, ktorí sú zvyknutí zbierať tieto dva druhy sa môžu pomýliť veľmi ľahko.
Naposledy upravil: Stano Husár
Diskusia k obrázku
Dovolila som si poukázať na tento obrázok. Tu je krásne vidieť jeden z rozlišovacích znakov - nerýhovaný prsteň.
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?...
Reagovať na správu
Dobre si spravila. Objavil som tento tvoj príspevok, keď som chcel vložiť detail ryhovaného prsteňa m. červenkastej, ako ho odfotil serpico, ale ja som to vložil priamo do rozlišovacích znakov. To ma len tak medzi rečou napadlo, že by sme to mali takto urobiť....8-)))
Reagovať na správu
Pre doplnenie som pridal detail červivého hlúbika u m. červenkastej
Reagovať na správu
Husi, kvalitna praca, vieš!
Reagovať na správu
Zistil som, že až také perfektné to nie je, lebo detaily M. červenkastej sa zobrazujú pri M. tigrovanej.
Reagovať na správu
Husi, skus im prehodit poradie a tym padom aj odseky - potom by sa mali tie nahlady zobrazit priamo pri m.cervenkastej..
Reagovať na správu
"muchotrávka tigrovaná Amanita pantherina (DC.) Krombh.<br/>muchotrávka červenkastá Amanita rubescens Pers."
Co znamena DC v zatvorke? A text Krombh. je skratka coho? Vo FAQ - https://www.nahuby.sk/faq.php to nie je.
A bez znaku noveho riadku "<br/> vam to nefunguje?
Dal by som aj viacej fotiek roznych hub, pripadne pri cervenkastej a tigrovanej aj info o dalsich podobnych odkaz rovno tu.
Farebne rozlisenie v grafe na stranke https://www.nahuby.sk/vyskyt-hub je chabe a ja by som zvolil kontrastnejsie farby pre rozne roky.
A to sa dostavam k tomu, co ma zaujima.
Je mi zahadou, preco tu maju vsetky tieto cervenkaste fadnu cervenu farbu. Ked som ju jedol pred 20 rokmi, bola syto cervena.
Reagovať na správu
To (DC.) Krombh. je skratka mien autorov popisov, konkrétne DC. je zrejme skratka autora popisu Augustina Pyramus de Candolle:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_my...
Je to súčasť odborných názvov húb, nemá to nič so stránkou NAHUBY a preto to nemá prečo byť vo FAQ, treba troška poštudovať odborné názvoslovie.
http://www.speciesfungorum.org/Names/Syn...
Ten znak nového riadku tam je omylom, bude to softvérová chyba, ktorú môže odstrániť len admin.
Návrhy na farebné riešenia v grafoch a podobné veci treba riešiť buď priamo s adminom prostredníctvom SS alebo príspevkom v DISKUSIÁCH O TÝCHTO STRÁNKACH a nie tu v diskusii o dvojníkoch.
A to najpodstatnejšie: Neviem čo si jedol pred dvadsiatimi rokmi, ale muchotrávky červenkasté majú takú farbu, ako je tu na obrázkoch.
Reagovať na správu
vyborne, paci sa mi to,dufam ze budete pokracovat aj dalsimi hubami a hribmi
este by som navrhol - ...hladký prsteň ... toto by mohlo pracovat ako odkaz na obr. /pripadne iba nahlad/,kry by sa ukazal po nabehnuti mysou na dany odkaz a az
po odkliknuti by sa zacalo aj s nahravanim stranky s obrazkom
nakolko sa ale porovnavaju 2 huby,zobrazit by sa mohli prave dane dva porovnavane
znaky,pricom na/pri jedovatom by jasne svietila? znama lebka
Reagovať na správu
Ďík,ukážková štúdia.A stačí tak málo,aby človek prežil,napr. preštudovať si Tvoj príspevok...
Reagovať na správu
mozno som strachopud, ale mna prednedavnom este zarazila podobnost Muchotrávky červenkastej (Amanita rubescens) resp. Muchotrávky hrubej (Amanita spissa), s jedovatou Muchotrávkou olivovohnedastou (Amanita franchetii)! aha:
OBR 224175
Reagovať na správu
Preto ja netypické plodnice muchotrávky červenkastej ani neberiem. Doplnil som ju tam.
Reagovať na správu
Ja muchotravku cervenkastu zbieram posledne 2 roky a znamy skuseny hubar mi poradil jednoduchu pomocku - nozikom odsupat kusok pokozky klobuka a odhalit duzinu. Ak zruzovie/scervena, je to ok. Ak nie, nechavam na mieste. Zatial bez problemov...
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.