hríb dubový Boletus reticulatus Schaeff.<br/>hríb smrekový Boletus edulis Bull.
hríb dubový Boletus reticulatus Schaeff.
hríb smrekový Boletus edulis Bull.
Popis:
hríb dubový (Boletus reticulatus) - klobúk je menej hrboľatý až hladký, s matným, plstnatým až takmer zamatovým povrchom, ktorý býva často za sucha rozpukaný, farba klobúka býva v rôznych odtieňoch hnedej, ale býva viac jednofarebná, ako u hríba smrekového.
- hlúbik býva tmavší, ako hlúbik hríba smrekového, naopak sieťka je vždy svetlejšia ako základná farba hlúbika a býva výrazná takmer po celej výške hlúbika alebo minimálne do jeho polovice.
- vôňa hríba dubového býva výraznejšia, ako vôňa hríba smrekového
- dužina býva o niečo mäkšia a býva častejšie červivá aj vzhľadom na miesto a čas výskytu
- rastie v listnatých a zmiešaných lesoch v teplejších oblastiach, v ihličnatých len výnimočne, od mája do októbra, počas horúceho leta máva obvykle prestávku
hríb smrekový (Boletus edulis) - klobúk býva lesklý, za vlhka až slabo slizký, takisto v rôznych odtieňoch hnedej, ale na rozdiel od hríba dubového býva pestrejší jednak v závislosti od miesta výskytu a jednak v závislosti od veku plodnice. Mladé plodnice (ešte skryté v lístí alebo ihličí) bývajú až biele, naopak staršie plodnice mávajú aj tmavohnedý povrch klobúka, tmavší ako hríb dubový.
- hlúbik hríba smrekového býva bledší ako u hríba dubového, niekedy aj celkom biely a jeho sieťka siaha len do jednej tretiny až polovice hlúbika
- vôňa je podobne príjemná ako u hríba dubového ale obvykle nevonia tak intenzívne
- rastie od júla do novembra v smrekových lesoch, ale často sa vyskytuje aj v listnatých lesoch, najmä bučinách.
Hlavné rozlišovacie znaky:
hríb dubový
- bledší, matný klobúk OBR 76227
- tmavší hlúbik, výraznejšia bledšia sieťka [39068][164892]
- výraznejšia vôňa
- prevažne teplejšie dubiny
hríb smrekový
- premenlivejší, od bieleho až po tmavohnedý lesklý klobúk [169568][132936][120384][158296][77767]
- bledší hlúbik s menej výraznou sieťkou [121818]
- slabšia vôňa
- prevažne chladnejšie smrečiny a bučiny
Zjednodušene sa dá povedať, že hríb dubový má menší kontrast medzi farbou klobúka a hlúbika [109862], kým hríb smrekový má tento kontrast väčší [41312], t. j. hríb dubový má svetlejší klobúk a tmavší hlúbik a hríb smrekový má tmavší klobúk a svetlejší hlúbik, u mladých a najmä zakrytých plodníc to neplatí.
Uvedené odlišnosti platia pre typické plodnice jednotlivých druhov, treba však povedať, že v praxi je možné nájsť veľa plodníc, pri ktorých jednotlivé znaky nie sú výrazné a je ťažké ich jednoznačne priradiť k určitému druhu.
Zdroj: ATLAS "NAHUBY"
Naposledy upravil: Stano Husár
Diskusia k obrázku
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.