muchotrávka zelená Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link<br/>plávka trávovozelená Russula aeruginea Lindbl. ex Fr.
muchotrávka zelená Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link
plávka trávovozelená Russula aeruginea Lindbl. ex Fr.
Popis:
muchotrávka zelená (Amanita phalloides) : V počiatočnom štádiu je celá plodnica zabalená v bielej plachtičke, ktorá sa časom roztrhne a vytvorí na báze hlúbika voľnú pošvu. Klobúk býva zvonovite klenutý, neskôr sa zdvíha a v starobe býva celkom plochý. Farba býva rôzne žltozelená, olivovosivozelená, sivobelavá, u bielej variety až celkom biela. Stred býva obvykle tmavší a okraj bledší. Farba klobúka býva obvykle tým faktorom, ktorý spôsobí jej zámenu s jedlými plávkami. Povrch býva hladký bez bradaviek, niekedy zo zbytkom plachtičky. Lupene sa líšia od lupeňov plávky trávovozelenej podstatne len v pripojení k hlúbiku (zaoblené) a tým, že v mladosti bývajú zakryté belavou plachtičkou. Hlúbik býva štíhlejší (najmä v neskoršom štádiu) ako u plávky, na báze zakončený hľuzou, obalenou bielou pošvou, najskôr plný, neskôr dutý. V hornej tretine má tenký belavý až žltkastý prsteň. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch veľmi hojne od júna do októbra.
Je to naša najnebezpečnejšia huba, otravy často končia smrťou. !!!
plávka trávovozelená (Russula aeruginea) : Nemá žiadnu plachtičku, pošvu ani prsteň. Klobúk býva najprv polguľovitý, neskôr plochý až v strede prehĺbený, na okraji s ryhovaním, zelený, olivovo zelený , žltozelený, s tmavším stredom, krehkej konzistencie. Pokožka sa dá ľahko olúpať až do polovice. Lupene sú biele, v starobe až slamovožlté. Hlúbik býva valcovitý, mohutnejší ako u muchotrávok a v dospelosti býva vo vnútri vatovitý. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch veľmi hojne od júna do októbra.
Okrem plávky trávovozelenej môžu mať podobnú farbu aj niektoré ďalšie druhy plávok – plávka buková (Russula heterophylla) , {1039} a iné, tie sa však v podstatných makroznakoch veľmi od plávky trávovozelenej nelíšia.
Ďalšou hubou, ktorá sa podobá na muchotrávku zelenú najmä farbou klobúka je
čírovka zelenohnedastá (Tricholoma sejunctum) . Často je farba na nerozoznanie OBR 227324 , líši sa len prítomnosťou sieťovania [84291], ktoré však nemusí byť vždy výrazné.
Hlavné rozlišovacie znaky:
muchotrávka zelená (Amanita phalloides) : existencia bielej plachtičky, neskôr pošvy[87511] a prsteňa[41665], štíhlejší hlúbik s hľuzou na báze
plávka trávovozelená (Russula aeruginea) : nikdy nemá plachtičku, prsteň ani pošvu, býva nižšia a máva hrubší hlúbik, ktorý je valcovitý, bez výraznej hľuzy[110796]
Dobrým rozlišovacím znakom je aj štruktúra dužiny hlúbika, ktorá sa dá odskúšať hrotom nožíka. Kým u muchotrávky sa hlúbik pozdĺžne oddeľuje po vláknach, u plávky sa hrotom noža vylúpne len kúsok dužiny.
Slovo odborníka - dr. Ivona Kautmanová
Poznámka:
Naša najnebezpečnejšia jedovatá huba, ktorá má každoročne na svedomí niekoľko ťažkých otráv, často končiacich smrťou postihnutého.
Dôležité rozlišovacie znaky: Farba klobúka zelená (ale môže byť aj hnedastá až čisto biela), vždy biele lupene, na hlúbiku prsteň, ktorý však niekedy môže byť odpadnutý a na báze hlúbika veľká a výrazná pošva nazývaná aj 'čaša smrti' (pozor, môže byť ukrytá v tráve). Muchotrávka zelená rastie väčšinou v listnatých lesoch, v najsevernejších oblastiach Slovenska sa nevyskytuje.
Naposledy upravil: Stano Husár
Diskusia k obrázku
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.