Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

masliak obyčajný

Suillus luteus (L.) Roussel
klouzek obecný

Výborná jedlá huba
Výskyt: V. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-120 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom vankúšovite až plocho rozprestretý, v strede máva niekedy aj tupý hrboľ. Je zvyčajne dosť tmavo sfarbený, ale často býva aj v bledších farebných odtieňoch. Najčastejšie je čokoládovohnedý, inokedy žltohnedý, olivovožltý alebo aj sivastohnedý. Pokožka je slizká a lesklá, oschnutá býva radiálne vláknito pásikavá a dá sa dokonale olúpať.

Plodná časť:

Rúrky sú 6-14 mm dlhé, za mladi bledožlté, potom citrónovožlté až zlatožlté, v dospelosti menej živo sfarbené, k hlúbiku prirastené a iba veľmi zriedkavo mierne zbiehavé, od dužiny klobúka sa dajú ľahko oddeliť. Póry sú rovnako sfarbené ako rúrky, najprv sú záhybovite labyrintové, potom hranaté, dosť drobné, zväčša 0,5 mm v priemere a iba veľmi zriedkavo aj 1 mm, za istých okolností ronia niekedy bielu tekutinu.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-110 mm dlhý a 10-25 mm hrubý, valcovitý, najprv bledožltý, na vrchole pod klobúkom citrónovožltý, v dolnej časti hnedastý. Vrchol hlúbika pod klobúkom býva posiaty žltými až hnedastými zrnkami. Biely plsťovite kožovitý závoj, ktorý v mladosti spája hlúbik s okrajom klobúka, zanecháva na hlúbiku zvyšky v podobe prsteňa. Zriedkavo zostávajú útržky závoja aj na okraji klobúka, no potom zmiznú bez stopy. Prsteň na hlúbiku býva čiernohnedastý s fialovým odtieňom.

Dužina:

Dužina je belavá, neskôr citrónovožltkastá (najmä nad rúrkami), v dolnej časti hlúbika býva trochu hnedastá. Je mäkko špongiovitá a dosť vodnatá, v hlúbiku trochu vláknitá. Má slabú, ale príjemnú ovocnú chuť i vôňu.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý.

Ľudové názvy:

masliak, masliar, mašľar, máselňák, máselník, maslaník, mašlenik, mašlej, maslienka, maslovec, masloviak, maslovka, sopliak, soplačka, mäkýš, bôrovec, borúvka, podborovka, sošňak

Výskyt:

Masliak obyčajný rastie zvyčajne v húfoch od mája do novembra, najčastejšie pod dvojihlicovými borovicami, najviac v nížinných boroch, ale aj v pásme kosodreviny. Je to kozmopolitický druh, vyskytuje sa na všetkých kontinentoch, kde rastú dvojihlicové borovice. U nás je všeobecne rozšírený.

Význam:

Je to výborná jedlá huba, ľahko stráviteľná, vhodná do polievok, omáčok, na nakladanie do octu v zmesi s inými hubami a na prípravu hubových jedál na rôzne spôsoby. Je to najchutnejší masliak vôbec.

Synonymum:

Boletopsis lutea (L.) Henn., in Engler & Prantl, Nat. Pflanzenfam., Teil. I (Leipzig) 1**: 195 (1898) [1900]
Boletus luteus Grev., Scott. crypt. fl. (Edinburgh): tab. 183 (1825)
Boletus luteus L., Sp. pl. 2: 1177 (1753)
Boletus volvatus Batsch, Elench. fung. (Halle): 99 (1783)
Cricunopus luteus (L.) P. Karst., Revue mycol., Toulouse 3(no. 9): 16 (1881)
Ixocomus luteus (L.) Quél., Fl. mycol. France (Paris): 414 (1888)
Viscipellis luteus (L.) Quél., Enchir. fung. (Paris): 155 (1886)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (04. 10. 2004)
Zmeny vykonali: Paľo ° (23. 12. 2011), Ing. Milan Zelenay (21. 07. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.





masliak obyčajný
masliak obyčajný
Suillus luteus
Magor Mirka Kukurová
masliak obyčajný
masliak obyčajný
Suillus luteus
Ing. Lukáš Faturík

Ext. zdroje

Pilze Pilze Pilze
Pilze, Pilze, Pilze


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia