dutinovka otrubnatá
Encoelia furfuracea (Roth) P. Karst.
kornice otrubičnatá
Nejedlá huba
Výskyt: XI. - IV.
Klobúk/Plodnica:
Keďže ide o nejedlé, nezbierané a mnohými hubármi nepovšimnuté huby, nemal by byť problém odsledovať si celý priebeh ich rastu a zmeny, ktoré sa dejú počas vývinu plodníc. Mladé plodnice sú uzavreté a vo vnútri duté, pričom nadobúdajú rôzne tvary. Málokedy je jej tvar dokonalý, takmer vždy bývajú postláčané a to hlavne, keď rastú vo viacpočetnej skupine. Okraje dutinovky sú zavinuté smerom dovnútra, pričom môžeme v strede pozdĺž celej plodnice pozorovať aj priehlbinu napríklad v tvare ryhy. Za vhodných podmienok sa postupne stred plodnice rozpukáva, pričom sa odhaľuje vnútro plodníc a tvar sa mení na miskovitý. Tým pádom sa v strede vytvára otvor. Nie každá plodnica je roztvorená rovnako, otvor môže byť menší, ale aj väčší. Niektorým sa dokonca okraj rozpukne na niekoľko rôzne veľkých a nepravidelne tvarovaných cípov. To však platí počas vlhkého a daždivého počasia. V čase suchého a mrazivého počasia sa uzatvárajú a strácajú na svojej kráse. Veľkosť dospelých plodníc sa pohybuje väčšinou okolo 10 – 20 mm.
Povrch plodníc je béžovej farby so žltkastým a niekedy aj červenkastým nádychom, výrazne drsný a otrubnatý, z čoho je odvodený aj jej názov. Je však zreteľne bledší od vnútornej (inak aj plodnej) časti, ktorá je hladká, za daždivého počasia lesklá so žltkastým, červenkastým, ale niekedy tiež až čiernym nádychom.
Výskyt:
Ľudia, ktorí nevydržia sedieť doma ani počas nekonečných zimných dní, radi sa túlajú zimnou, alebo prebúdzajúcou sa jarnou prírodou, by určite nemali obchádzať lieskové porasty a listnaté okraje lesov s výskytom liesky, pretože práve v nich rastie príbuzná dutinovky lužnej a to dutinovka otrubnatá, ktorá však vytvára väčšie plodnice. Obdobie rastu dutinoviek sú mesiace november až apríl, pričom sa im dobre darí aj počas zimných mesiacov, keď nie je priveľká zima.
Hoci máme na Slovensku veľa lieskových porastov, nie vždy je jednoduché túto dutinovku nájsť, pretože človek môže prejsť veľa ideálnych a potenciálnych miest, no aj tak ju nenájde. Pri hľadaní je potrebné prezerať liesky, pretože najčastejšie rastie prisadnuto na odumretých lieskových konároch, ktoré sú ešte pripojené ku kmeňu, veľakrát aj vo väčších výškach kam nedočiahneme. Tiež nesmieme prehliadať ani ležiace lieskové konáre, ktoré tiež obľubuje. Ďalší strom, na ktorom môže rásť, je jelša. Dutinovka otrubnatá rastie buď jednotlivo, alebo vytvára zhluky viacerých plodníc, pričom ňou často býva obsypaný celý konár. Na mieste, kde vyrastá, môžeme okolo plodníc pozorovať odlupnutú kôru, ktorá sa odlupuje práve v dôsledku rastu dutinovky.
Význam:
Nejedlá huba a nemá žiadny praktický význam.
Podobné druhy:
Podľa makroskopických znakov by nemal byť problém rozlíšiť ju od príbuznej dutinovky lužnej (Encoelia fascicularis) rastúcej na iných drevinách a to na topoľoch a jaseňoch, vyznačujúcou sa čiernohnedou až čiernou farbou.
Vedecké zaradenie:
Fungi > Ascomycota > Pezizomycotina > Leotiomycetes > Leotiomycetidae > Helotiales > Sclerotiniaceae > Encoelia
Synonymum:
Cenangium furfuraceum (Roth) De Not., Porp. Rettif. Profilo Discomyc.: 30 (1864)
Discina furfuracea (Rehm) Sacc., Syll. fung. (Abellini) 8: 102 (1889)
Galactinia furfuracea (Rehm) Boud., Hist. Class. Discom. Eur. (Paris): 47 (1907)
Peziza cinatica Pfister, Mycotaxon 8(1): 189 (1979)
Peziza furfuracea (Rehm) Smitska, Ukr. bot. Zh. 29(6): 751 (1972)
Peziza furfuracea Roth, Catal. Bot. 1: 257 (1797)
Peziza furfuracea var. caespitosa Alb. & Schwein., Consp. fung. (Leipzig): 343 (1805)
Peziza furfuracea Roth, Catal. Bot. 1: 257 (1797) var. furfuracea
Phibalis furfuracea (Roth) Wallr., Fl. crypt. Germ. (Norimbergae) 2: 445 (1833)
Plicaria furfuracea Rehm, Ascomyceten: no. 551, 554 (1884)
Autor popisu:
Hlavná úprava: Ing. Juraj Kianička (06. 01. 2015)
Zmeny vykonali: Oldřich Roučka (07. 01. 2015), Paľo ° (08. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (01. 01. 2001)
Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})
Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.
Neexistujú ďalšie fotografie
Encoelia furfuraceaPavol Kolárik
Encoelia furfuraceaJán Šuvada
Encoelia furfuraceaOldřich Roučka
Encoelia furfuraceaOldřich Roučka
Encoelia furfuraceaIng. Tibor Ozimý
Encoelia furfuraceaIng. Lukáš Faturík
Ext. zdroje
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum